Jak wybrać maszynę do szycia? 7 użytecznych funkcji

Poniżej znajdziesz: 1. Wbudowany nawlekacz nici Tę funkcję spotkałam w maszynach domowych ze średniej i wyżej półki. To gadżet, wspomaga szycie, ale nie jest niezbędny, dlatego w tych najtańszych maszynach często go nie ma. Dlaczego go lubię? Pokażę Ci to na przykładzie: zaczynam szyć, zapominam przytrzymać nitkę… a ona ucieka. Albo nagle, podczas szycia igła się łamie lub nić urywa. Pewnie Tobie też się to kiedyś przytrafiło? Błyskawiczne nawlekanie pomaga szybko wrócić do pracy. Bez szukania oczka w igle i grzebania za pęsetą. 2. Automatyczne obszywanie dziurki W starych maszynach trzeba obszywało się dziurki, ręcznie zmieniając położenie igły. W nowszych …

Jaka maszyna do szycia jest najlepsza dla początkujących i zaawansowanych?

W tym artykule odpowiadam na pytania: Jak wybrać maszynę do szycia – pierwszą lub kolejną? Na co zwrócić uwagę przy wyborze pierwszej lub kolejnej maszyny do szycia? Jakiego rodzaju maszyny do szycia potrzebujesz – domowej czy przemysłowej? Czy warto zainwestować w overlocka? Smutna prawda jest taka, że dopiero gdy zaczniesz szyć, będziesz wiedzieć, czego potrzebujesz. Nikt też za Ciebie nie wybierze maszyny do szycia, bo wybór tego sprzętu zależy od wielu czynników. Jeśli nie wiesz od czego zacząć w tym artykule opisałam rodzaje maszyn do szycia. Jaką maszynę do szycia wybrać na początek? Warto zasięgnąć języka odnośnie polecanych firm maszyn …

Maszyna do szycia domowa i przemysłowa, overlock, coverlock – czym się od siebie różnią?

To pierwszy z serii artykułów o maszynach do szycia. W tej części opiszę czym charakteryzują się poszczególne maszyny do szycia oraz czym się od siebie różnią. W każdym rozdziale podpowiem którą maszynę wybrać w jakim przypadku. Jeśli znasz już rodzaje maszyn i chcesz dowiedzieć się jak dobrze wybrać maszynę do szycia. Maszyny do szycia – typy i rodzaje Poniżej przedstawię Ci kilka typów maszyn do szycia. Rozpatrzymy je w kontekście innych, aby od razu je porównać. W dalszej części tekstu znajdziesz: maszyna do szycia domowa vs przemysłowa, maszyna do szycia domowa vs overlock, maszyna do szycia mechaniczna vs elektroniczna. Maszyna …

Zaszewka – jak ją usunąć albo przenieść?

Zaszewka – co to jest? Zaszewka to zaszyty fragment materiału. Na większości wykrojów ma kształt trójkąta albo rombu (czasem ściętego). Zadaniem zaszewek jest kształtować element ubrania tak aby był dopasowany do ciała. Zadaniem zaszewek jest kształtować element ubrania tak aby był dopasowany do ciała. Zdarzają się zaszewki w innych, niestandardowych kształtach. Te służą raczej ozdobie niż dopasowaniu. Przez niestandardowe zastosowanie zaszewek możesz uzyskać wypukłości i wklęsłości, jakich nie znajdziesz w prostych, gotowych wykrojach. Co zyskam usuwając zaszewki? Gdy usuniesz zaszewki uprościsz wykrój, co przyspieszy krojenie i szycie. Metody usuwania zaszewek W opisanych przykładach zakładam, że działasz na wykroju dopasowanym do …

Spódnica poszerzana w kształcie litery “A”

Jak stworzyć wykrój spódnice poszerzaną jeśli nie masz dostępu do gotowego wykroju tego typu? Nic prostszego: znajdź wykrój na spódnicę prostą lub ołówkową i zmodyfikuj. Pokażę Ci jak to zrobić. Wybierz wykrój do modelowania Do tego typu modyfikacji najlepiej użyj wykroju na spódnicę podstawową na swoje wymiary (jeśli go jeszcze nie masz, kliknij w link, w e-booku pomagam Ci go stworzyć). Forma na spódnicę ołówkową również się nada. Pamiętaj aby użyć wykroju na taki sam typ materiału, jak docelowo chcesz zastosować. Proponuję użyć wykroju dostosowanego do tkanin i gotową spódnicę również uszyć z tkaniny. Rozetnij elementy wykroju Cięcie powinno przebiegać …

Stopki w maszynie do szycia

Rodzaje stopek do maszyny ze względu na mocowanie Stopki przykręcane Można powiedzieć, że są to stopki starego typu. Aby wymienić taką stopkę należy odkręcić specjalną śrubę. Stopki z systemem szybkiego montowania MATIC System szybkiego montowania ma tę przewagę nad przykręcaniem, że stopkę wymienia się w kilka sekund. Odepnij starą stopkę podnosząc dźwignię, ustaw nową stopkę pod trzpieniem i opuść go. Stopka powinna wskoczyć na swoje miejsce. Możliwe, że będzie trzeba ją odrobinę nakierować. Dlaczego niektóre stopki nie mają systemu szybkiego montowania W maszynie wszystkie elementy są do siebie odpowiednio dopasowane. System szybkiego montowania obsługuje tylko stopki o określonej wysokości. Za …

Frak Marlene Dietrich

“Marlena” To była moja nazwa robocza dla tego stroju. Zawsze kiedy nad nim pracowałam. I zawsze kiedy umawiałam się z nim na sesję zdjęciową. Zresztą nic dziwnego. Ten komplet jest wzorowany na stroju Marlene Dietrich z filmu “Maroko”. Marlene nie bała się szokować swoim męskim stylem. A przy tym wyglądała zawsze kobieco i pewnie. Dla mnie jest ogromną inspiracją właśnie przez to, że nosiła ubrania męskie. Ale niech Was to nie zawiedzie – zachowało się wiele jej zdjęć w pięknych, długich sukniach wieczorowych. Strój: Frak Marlene Dietrich Szycie Strój uszyty jest w większości ręcznie z niewielkimi elementami szycia maszynowego. Ręczne …

Manekin krawiecki – jaki wybrać?

Wiele początkujących w szyciu osób marzy o podsiadaniu manekina krawieckiego. Najlepiej takiego z górnej półki – z możliwością regulacji w każdym miejscu. Też kiedyś miałam takie marzenie. Wydawało mi się, że to rozwiąże wszystkie problemy z dopasowaniem ubrań. Czy kupno manekina rzeczywiście mi pomogło? Niekoniecznie. W dalszej części tekstu opisuję dlaczego. Na koniec podaję wskazówki jak dobrać manekin krawiecki do swoich potrzeb. Kupiłam manekin – i co to dało? Od razu gdy tylko zamknęłam za kurierem drzwi, przystąpiłam do pracy. Byłam podekscytowana. Dostosowałam wymiary nowego pomocnika, wybrałam wykrój, przygotowałam ubranie do miary, a tej – dokonałam z użyciem manekina. Zabrałam …

Krawiectwo historyczne kontra współczesne #5

Krawiectwo współczesne i historyczne różnią się od siebie. Dzisiaj nacisk kładzie się na cenę, kiedyś ważniejsza była jakość.

Problem na dziś sformułuję następująco: dlaczego ubrania historyczne wyglądają dużo lepiej niż ubrania współczesne? Może niekoniecznie jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, bo to jest kwestia gustu. Ale na pewno pod kątem dopasowania do sylwetki. Te historyczne i retro stroje wyglądają na ludziach lepiej niż na wieszakach czy manekinach. W przeciwieństwie do ubrań współczesnych, które tracą urok na rzeczywistej sylwetce ludzkiej.

To nie wynika tylko z mody i samych ubrań a jest spowodowane innymi czynnikami, które opiszę w tym poście. Przy okazji wyjaśni się też trochę fenomen mody retro.

Spis treści dla wersji audio:

1:26 – Krawcami byli mężczyźni
2:00 – Kobiety szyjące – przypadek 1
2:38 – Kobiety szyjące – przypadek 2
3:01 – Organizacja pracowni krawieckiej
3:38 – Co szyły kobiety?
4:01 – Mężczyźni szyli gorsety
4:35 – … i suknie
5:29 – Argumenty za mężczyznami
7:33 – Szycie przez kobiety oraz argumenty za kobietami
7:52 – Argument 1
8:27 – Argument 2
9:13 – W końcu kobiety!

Informacje o odcinku:

Tekst dostępny tutaj: https://www.andres.pl/szycie-historyczne

Zapisz się do newslettera aby dostawać dodatkowe materiały i teksty: https://www.andres.pl/newsletter/

Muzyka: Overture by Alexander Nakarada http://www.serpentsoundstudios.com. Licensed under Creative Commons: By Attribution 4.0 License http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/

Krawiectwo w XVII i XVIII wieku. Tajemnice i nauka zawodu. Krawiecka emancypacja #4

O pozycję zawodową walczono już w XVII w. Początkowo tylko mężczyźni należeli do cechów rzemieślniczych i wykonywali te zawody. Dopiero po jakimś czasie kobiety wywalczyły sobie prawo do szycia i legalnej sprzedaży swoich prac.
Jak im się to udało i jak te zmiany przebiegały? Jakie były argumenty po stronie męskiej i po stronie kobiecej?
I dlaczego właściwie na początku to mężczyźni szyli te gorsety?!

W drugiej części mówię o tym, jak wyglądało przygotowanie do zawodu krawca i jak żyło się krawcom.
Choć dzisiaj krawiectwo jest nieszczególnie dochodowym biznesem, to kiedyś było dużo lepiej. Krawcy mieli nawet swoje własne kamienice. To był jeden z tych zawodów w których raczej się ludziom powodziło.

Spis treści dla wersji audio:

CZĘŚĆ 1: Krawiecka walka płci
1:26 – Krawcami byli mężczyźni
2:00 – Kobiety szyjące – przypadek 1
2:38 – Kobiety szyjące – przypadek 2
3:01 – Organizacja pracowni krawieckiej
3:38 – Co szyły kobiety?
4:01 – Mężczyźni szyli gorsety
4:35 – … i suknie
5:29 – Argumenty za mężczyznami
7:33 – Szycie przez kobiety oraz argumenty za kobietami
7:52 – Argument 1
8:27 – Argument 2
9:13 – W końcu kobiety!

CZĘŚĆ 2: Nauka zawodu krawieckiego
10:21 – Terminowanie, czyli nauka zawodu
10:39 – Jak to wyglądało?
11:25 – Życie uczniów
12:12 – Reguły
12:56 – Nauka z książek?
14:19 – Nauka zawodu krawieckiego
16:24 – Egzamin mistrzowski. Jak wymuszano sprawiedliwość przy ocenianiu?
19:34 – Różne możliwości krawieckiej kariery: cech kontra przeszkodnicy
21:21 – Proces szycia i stosowane techniki
23:45 – Ostatnia ciekawostka

Informacje o odcinku:

Szycie fiszbin zostało pokazane przez The School Of Historical Dress, tutaj: https://www.instagram.com/tv/CATJ2YdATel/?igshid=xozjy39hm0lk

Tekst dostępny tutaj: https://www.andres.pl/historia-krawiectwa-krawcy-i-szwaczki

Zapisz się do newslettera aby dostawać dodatkowe materiały i teksty: https://www.andres.pl/newsletter/

Muzyka: Overture by Alexander Nakarada http://www.serpentsoundstudios.com. Licensed under Creative Commons: By Attribution 4.0 License http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/