Jestem krawcową z zamiłowania. Zajmuję się przede wszystkim krawiectwem ciężkim. Szyję ubrania historyczne z XIX i XX wieku oraz współczesne. Dobrze czuję się w klasyce.

Moje początki

Któregoś ranka, ponad 10 lat temu obudziłam się z myślą, że własnoręcznie stworzę swoją garderobę. Byłam jeszcze wtedy na studiach, a internet był wypełniony raczej śmiesznymi kotami niż pożyteczną wiedzą. Do niektórych tradycyjnych technik niełatwo było dotrzeć. Mimo to, zdobyłam niezbędne informacje i umiejętności, a z czasem, także doświadczenie.

W międzyczasie, moje wcześniejsze zainteresowanie historią połączyło się z krawiectwem. Zajęłam się ubiorami historycznymi. Szyłam je najpierw dla siebie a później także na zamówienie.

Zbudowałam swój styl.

Jeśli kiedyś spotkasz na ulicy dziewczynę w bryczesach lub pumpach. Noszącą kamizelkę i/lub marynarkę, a przynajmniej historyczną koszulę. To mogę być ja. Na co dzień noszę ubrania inspirowane odzieżą historyczną. 90% z tych ubrań uszyłam sama.

Krawiectwo ciężkie

Stosuję tradycyjne techniki krawieckie. Szyję na lnie i włosiance. Dzięki temu, ubrania wykonane przeze mnie przetrwają lata.

Preferuję szycie ręczne, ponieważ pozwala mi w pełni kontrolować efekt końcowy oraz uzyskać precyzyjne wykończenie.

Potrafię jednak zastosować historyczne techniki szycia maszynowego jeśli zajdzie potrzeba odtworzenia odzieży masowej z końca XIX lub pierwszej połowy XX wieku.

Odzież męska

Interesuje mnie głównie szycie odzieży tradycyjnie męskiej.

Marynarka, żakiet (jaskółka), surdut, smoking – to są elementy które najbardziej mnie fascynują. Dlaczego? Ich wnętrze oraz proces wykonania są równie ważne jak tkanina wierzchnia czy rodzaj klap i kieszeni.

Zdaję sobie sprawę, że dzięki odpowiednio użytym i połączonym ze sobą warstwom ubranie nabiera indywidualnego charakteru. Zainteresowanie modą historyczną pomaga mi dostrzec detale i zrozumieć ich ogromny wpływ na całość.

U mnie znajdziesz ręcznie pikowane usztywnienia i klapy i wykończenia. I oczywiście – ręcznie obszywane dziurki.

Odzież damska

Jeśli jesteś kobietą i poszukujesz ubrań na lata – eleganckich i ponadczasowych. Wykonanych tradycyjnymi technikami, a dzięki temu trwałych. Albo po prostu – tak, jak ja – lepiej odnajdujesz się w męskim stylu?

Dobrze trafiłaś. Wiem, że niełatwo jest znaleźć coś takiego, dopasowanego do damskiej sylwetki. Takie ubranie również szyję.

Nauka szycia

Uczę szycia na warsztatach oraz lekcjach indywidualnych.

Przygotowuję do wypuszczenia swojego pierwszego ebooka: https://www.andres.pl/nauka-szycia/

Gdzie mnie znajdziesz?

Sklep jeszcze nie działa. Jeśli czegoś potrzebujesz – napisz do mnie używając formularza kontaktowego.

Swoje prace pokazuję w mediach społecznościowych: na Facebooku oraz na Instagramie.

Dzielę się tam również wiedzą z zakresu mody historycznej. Preferujesz filmy? Spotkajmy się na moim kanale YouTube.

Jeśli to dla Ciebie za mało i chcesz uczyć się ode mnie historycznych technik krawieckich, możemy spotkać się na indywidualnych lekcjach. Uczę zarówno zdalnie, czyli przez internet, jak i podczas spotkań stacjonarnych. Użyj formularza kontaktowego aby uzgodnić szczegóły.