Czym jest szustokor, frak, szapoklak albo jaskółka? Moda męska kryje wiele tajemnic i ciekawych nazw. Poniżej przedstawiam tłumaczenie niektórych z nich.

Słownik jest na bieżąco uzupełniany. Jeśli poszukujesz pojęcia, którego tutaj nie ma – skontaktuj się ze mną.

Kliknij na literę poniżej, lub na klawiaturze wybierz ctrl+F i wpisz wyszukiwaną frazę.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z Ź Ż

A

B

C

Cylinder

ang. top hat

Nakrycie głowy o kształcie cylindrycznym. Wysokość główki oraz szerokość i kształt ronda podlegały zmianom zależnym od mody.
Cylinder mógł występować w formie stałej lub składanej. Tę drugą nazywano szapoklakiem

D

E

F

Frak

ang. tail coat lub dress coat (w wersji formalnej, noszonej wieczorami)

Element ubioru noszony w ten sam sposób, jak obecnie marynarka, tj. na kamizelkę i koszulę, ale pod płaszczem, jeśli występował. Początkowo noszony jako element stroju nieformalnego; Później również jako strój formalny, wieczorowy. W pewnym momencie stał się tylko strojem wieczorowym i przestał być noszony za dnia.

G

H

I

J

Jaskółka

zob. żakiet

K

Koszula

ang. shirt

Element ubioru noszony bezpośrednio na gołe ciało. W zależności od epoki miała różną długość, mogła być dopasowana lub luźna. Zmiany w modelach koszul przedstawiłam w tym wpisie.

L

M

Marynarka

ang. lounge jacket

Ten element jest znany chyba wszystkim, ponieważ do tej pory utrzymała się jego popularność i jest stosunkowo często noszony.
Początkowo noszono ją głównie podczas uprawiania sportów jednak dość szybko marynarka zaczęła wypierać surdut oraz żakiet i podnosiła swój poziom formalności.

N

O

P

R

S

Smoking

ang. dress loung, dinner jacket, DJ, penquin suit

ang. ameryk. tuxedo

Rodzaj marynarki, szyty z czarnej tkaniny. Z klapami lub kołnierzem szalowym pokrytymi jedwabiem.
Noszono go wraz czarną muchą i kamizelką. Kiedy się pojawił był elementem noszonym podczas nieformalnych spotkań po godzinie 18. Jednak z czasem wyparł frak i już w dwudziestoleciu międzywojennym to smoking widuje się wieczorami częściej.

Surdut

ang. frock coat

Element ubioru noszony w ten sam sposób, jak obecnie marynarka, tj. na kamizelkę i koszulę, ale pod płaszczem, jeśli występował.
W XIX wieku był to już głównie formalny ubiór dzienny.
Dla niewprawnego oka może przypominać płaszcz, jednak surduty różnią się od płaszczy krojem. Przede wszystkim posiadały one odcięcie w talii, a te dwurzędowe miały również szew na środku przodu.

Szapoklak

ang. collapsible top hat

Składany cylinder. Mechanizm, który to umożliwiał, ukrywano pomiędzy warstwą wierzchnią a podszewką. Po złożeniu ten kapelusz staje się niemal płaski. Dzięki temu można go łatwo ukryć np. pod siedzeniami w teatrze czy operze. Na moim kanale YouTube dostępny jest film, w którym pokazuję sposób działania mechanizmu.

T

U

W

Z

Ź

Ż

Żakiet

Inaczej: jaskółka

ang. morning coat

ang. ameryk. cutaway frock

Element ubioru noszony w ten sam sposób, jak obecnie marynarka, tj. na kamizelkę i koszulę, ale pod płaszczem, jeśli występował.
Podobnie jak frak, tak i żakiet rozpoczął swoją karierę jako strój dzienny. Ten konkretnie był strojem do jazdy konnej. A że jazda konna, była zajęciem któremu oddawano się do południa, angielska nazwa to odzwierciedla.
W końcu jaskółka stała się ubiorem noszonym podczas wydarzeń formalnych odbywających się w ciągu dnia.