“Marlena” To była moja nazwa robocza dla tego stroju. Zawsze kiedy nad nim pracowałam. I zawsze kiedy umawiałam się z nim na sesję zdjęciową. Zresztą nic dziwnego. Ten komplet jest wzorowany na stroju Marlene Dietrich z filmu “Maroko”.

Marlene nie bała się szokować swoim męskim stylem. A przy tym wyglądała zawsze kobieco i pewnie. Dla mnie jest ogromną inspiracją właśnie przez to, że nosiła ubrania męskie. Ale niech Was to nie zawiedzie – zachowało się wiele jej zdjęć w pięknych, długich sukniach wieczorowych.

Ja w stroju Marlene Dietrich
Zdjęcie: Tomasz Jabłoński

Strój: Frak Marlene Dietrich

Szycie

Strój uszyty jest w większości ręcznie z niewielkimi elementami szycia maszynowego. Ręczne wykończenia to była główna część procesu.

Zależało mi na uzyskaniu jak najlepszego, zgodnego z historycznym, efektu dlatego zastosowałam historyczne techniki krawieckie. W końcu Marlena też ubierała się u najlepszych krawców!

O ile przy długich szwach mogłam sobie pozwolić na szycie maszynowe, o tyle wykończenia wymagały dużo więcej pracy. Klapy, kołnierz, zapięcia na rękawach, kieszenie – było pikowane, usztywniane i podszywane ręczne.

Tkaniny

Podstawa fraka oraz spodnie wykonane są z gładkiej wełny. Klapy są jedwabne. Jako że cały strój ma być noszony sporadycznie, zdecydowałam się na wiskozową podszewkę. Na kamizelkę wybrałam tkaninę bawełnianą. Powinna być pika lub jedwab. Jednak bawełna, której użyłam, dobrze imituje grubszy jedwab. Spodobał mi się efekt, który mogłam dzięki niej uzyskać.

Wykrój

Całość wykonana jest według wykrojów z epoki. Ze spodniami poszło łatwo. Natomiast do myślenia zmusiło mnie dopasowanie wykroju fraka. Historyczny, męski wykrój wymagał zmian, aby dobrze układać się na damskiej sylwetce. Nie można jednak było naruszyć konstrukcji ani zmienić ilości oraz umiejscowienia zaszewek.

Jak się okazało, nie tylko ja inspiruję się osobą Malene Dietrich. Niedługo później miałam okazję szyć podobny frak dla tancerki zespołu La Folie – Retro Cabaret Show.

Zdjęcie: Tomasz Jabłoński

Marlene Dietrich – notka biograficzna

Marlene Dietrich była aktorką okresu międzywojennego. Największe sukcesy odnosiła w latach 1930-35.

Film Maroko

Wśród najbardziej docenionych jest film Maroko, który miał swoją premierę pod koniec 1930 r. Była to pierwsza amerykańska produkcja tej aktorki. Nie znała ona jeszcze wtedy angielskiego w wystarczającym stopniu i całą rolę opanowała fonetycznie.

Marlene gra tam rolę piosenkami kabaretowej. Strój, na którym się wzorowałam jest noszony przez nią podczas występów.

Akcja toczy się pod koniec lat 20. XX wieku w Maroku. W związku z tym, użyłam do wykonania tego kompletu męskich wykrojów z tego okresu, jednak dopasowałam je do damskiej sylwetki. Zarówno spodnie jak i frak są dopasowane do sylwetki. Dopiero później, ubrania męskie zaczną się poszerzać 😉

Marlene Dietrich – dlaczego mnie fascynuje

Dlaczego wybrałam akurat ten strój? Fascynują mnie nietypowe postaci kobiece. Te, które w jakiś sposób odróżniają się od większości. Które mają siłę walczyć o swoje przekonania. Ale również takie, które po prostu z jakiegoś powodu nosiły na pewnym etapie swojego życia, ubiory wzorowane na męskich.

W przyszłości pewnie pochwalę się jeszcze kilkoma takimi sylwetkami, przygotowanymi przeze mnie.

Zdjęcie: Tomasz Jabłoński

Credits

Frak, spodnie, kamizelka, koszula, mucha: wykonane przeze mnie – jeśli chcesz, pomogę Ci nauczyć się tak szyć: zapisz się na listę oczekujących na e-booka.

Cylinder: oryginał z oznaczeniem “Exposition Uniwerselle 1900”

Laska: wypożyczona od kolegi

Buty: Shoemaker Stanios

Zdjęcia: Tomasz Jabłoński Fotografia


Chcesz od czasu do czasu dostawać ode mnie informacje o strojach i krawiectwie prosto na swoją skrzynkę pocztową?

Zapraszam do newslettera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *