To pierwszy z serii artykułów o maszynach do szycia. W tej części opiszę czym charakteryzują się poszczególne maszyny do szycia oraz czym się od siebie różnią.

W każdym rozdziale podpowiem którą maszynę wybrać w jakim przypadku. Jeśli znasz już rodzaje maszyn i chcesz dowiedzieć się jak dobrze wybrać maszynę do szycia.

Maszyny do szycia – typy i rodzaje

Poniżej przedstawię Ci kilka typów maszyn do szycia. Rozpatrzymy je w kontekście innych, aby od razu je porównać.

W dalszej części tekstu znajdziesz:

Maszyna do szycia domowa a przemysłowa

Maszyna do szycia domowa

Maszyny domowe to takie, których używamy w domach. Ze względu ich małe gabaryty łatwo je przesunąć czy schować do szafy, gdy nie są używane.

Zwykle przechowywanie są w pokrowcach, kiedyś także w walizkach (stąd nazwa maszyna walizkowa). Stare maszyny domowe bywały także wbudowane w szafki lub stoły. Dziś jest to raczej wyjątek niż reguła.

Funkcje domowych maszyn do szycia

Takie maszyny do szycia mają między innymi:

 • wiele różnych ściegów (ich ilość zależy od modelu maszyny),
 • regulację długości i szerokości ściegu,
 • automatyczne lub półautomatyczne obszywanie dziurki.

Są także proste w obsłudze i konserwacji.

Standardowo mają tylko jedno miejsce igłę i obsługują dwie nici – górną i dolną. Dolna nić nawijana jest na szpulkę, umieszczoną w bębenku.

W niektórych maszynach można użyć podwójną a nawet potrójną igłę wraz z dwiema (lub trzema) nićmi górnymi. Dzięki temu uzyskujemy coś w rodzaju ściegu drabinkowego (dwie równoległe nici u góry i zygzak na dole).

Maszyna domowa a krawiectwo ciężkie i szycie masowe

Maszyna domowa nie nadają się do masowego szycia przede wszystkim dlatego, że jest zbyt wolna.

Dodatkowo – ciężko na takiej maszynie przeszyć wielowarstwowe elementy oraz grube i twarde materiały. Możesz próbować, jednak licz się z tym, że maszyna odmówi współpracy.

Co może się stać?

Gdy zaczynałam szyć miałam do dyspozycji tylko maszynę domową mechaniczną. Próbowałam szyć różne rzeczy: oprócz ubrań także patchworków, portfeli i toreb. Przy wszywaniu uszu do torby miałam niekiedy 8 warstw w jednym miejscu. Bywało, że maszyna w tym miejscu zatrzymywała się i nie chciała szyć dalej póki nie przeszyłam tego fragmentu ręcznie: poruszając kołem zamachowym.

W tej sytuacji zdecydowanie pomaga dobrze dobrane igła i nici, ale nie ma się co oszukiwać: moc silnika maszyny domowej jest zdecydowanie niższa niż przemysłowej.

Maszyna do szycia przemysłowa

Maszyny przemysłowe są przede wszystkim trwalsze niż domowe. Muszą szyć codziennie przez wiele godzin – w niektórych zakładach nawet pracę trzyzmianową, czyli całą dobę.

Pracują też znacznie szybciej: maszyna domowa ma maksymalnie do około 1000 wkłuć na minutę, przemysłowa nawet do 6000.

Jakie są zatem wady maszyn przemysłowych?

Wady maszyn przemysłowych

Za oszczędność czasu, jaką te maszyny dają płacimy:

 • pieniędzmi – te maszyny są droższe,
 • miejscem – dostosowane są do pracy w szwalniach, są wbudowane w stoły, a więc zajmują więcej miejsca,
 • funkcjonalnością – zwykle wykonują jedną czynność,
 • trudniejszą konserwacją – np. wymiana oleju, którego nie można tak po prostu wylać, ale należy go oddać do PSZOKu.

Aby wykonać tę samą pracę, którą możemy zrobić na maszynie domowej potrzebujemy kilku dedykowanych maszyn przemysłowych. Na przykład, wszystkie poniższe czynności bez problemu wykonamy na maszynie domowej. Przy każdej z nich dopisałam, jaka maszyna przemysłowa będzie do nich potrzebna.

 • zszycie szwów szwem prostym – stębnówka przemysłowa;
 • obrębienie zapasów na szwy zygzakiem – overlock przemysłowy;
 • (pół)automatyczne obszycie dziurek – dziurkarka.

Gdy kupujemy stębnówkę, godzimy się z tym, że ma ona tylko jeden rodzaj szwu, ale dzięki temu możemy szyć więcej warstw i grubsze materiały.

Rodzaj transportu w stębnówce

Jeśli nawet postanowisz szyć na maszynie przemysłowej, nie myśl, że to koniec trudnych decyzji.

Stębnówki przemysłowe mogą być przeznaczone do pracy:

 • z lekkimi i średnimi materiałami,
 • ciężkiej – ze średnimi i grubymi materiałami,
 • kaletniczej – z materiałami ciężkimi i skórami.

To do jakich materiałów używasz maszyny wpłynie (między innymi) na to jakiego potrzebujesz:

 • rodzaju transportu:
  • pojedynczy – tylko w ząbkach,
  • podwójny – w ząbkach i w igle,
  • potrójny – w ząbkach, igle i stopce.
 • wysokości unoszenia stopki.

Silnik w maszynie przemysłowej

Kupując maszynę przemysłową zwróć uwagę na to, jaki ma silnik, zwłaszcza jeśli chcesz taką maszynę postawić w domu lub mieszkaniu.

Nie chodzi tutaj o firmę, ale o to czy jak jest zasilany. Obecnie wiele maszyn przemysłowych ma silniki dostosowane do zwykłej sieci elektrycznej, a więc zasilane są z sieci 230 V. Stare maszyny często wymagają zasilania trójfazowego.

Maszyna do szycia domowa a overlock

Początkujący często pytają w co lepiej zainwestować: maszynę domową czy overlocka (lub coverlocka)?

Zacznijmy od tego, że są to dwie zupełnie różne maszyny o innej funkcjonalności. Czym charakteryzuje się maszyna domowa opisałam powyżej. Tutaj pokażę czym jest overlock, cover oraz coverlock.

To, których maszyn będziesz potrzebować zależy od tego, co i jak dużo zamierzasz szyć.

Overlock

To maszyna, która wykonuje ścieg overlockowy – czyli taki jak znajdziesz na wewnętrznych szwach długi w t-shircie. Również większość ubrań szytych masowo z tkanin, a bez podszewki, jest wykańczana od wewnątrz przy użyciu tego szwu.

Overlock może być 3-, 4- lub 5-nitkowy. Jedno- lub dwu-igłowy. To znaczy, że możesz do niego podłączyć maksymalnie taką ilość nitek oraz jedną lub dwie igły. W zależności od konfiguracji otrzymasz różne ściegi. Nie wszystkie konfiguracje będą możliwe w każdej maszynie.

Nie zawsze overlockiem możesz zszyć ubrania na długich szwach. W niektórych przypadkach wykonany nim szew będzie się rozchodzić, co będzie widoczne od prawej strony.

Cover (inaczej renderka)

Dzięki coverowi wykończysz ubrania z dzianin ściegiem drabinkowym. Między innymi:

 • podwiniesz dolny brzeg,
 • połączysz gumę z materiałem, naszywając ją na wierzch,
 • podszyjesz także dekolt ściągaczem.

Covery także mają różną ilość nitek.

Coverlock

To maszyna łącząca właściwości covera i overlocka. Możesz nią wykonać zarówno ścieg overlockowy jak i wykończenia.

Najczęściej zmiana funkcjonalności maszyny wiąże się z przełożeniem płytki ściegowej, co zajmuje czas. Jeśli szyjesz niedużo – nie powinno to być problemem, ale jeśli chcesz zająć się tym na poważnie rozważ kupno oddzielnych maszyn do szycia i wykańczania dzianin.

Kiedy kupić overlock, cover lub coverlock?

Overlock przydaje się zarówno przy szyciu z tkanin jak i z dzianin.

Cover i coverlock użyjesz głównie przy dzianinach.

Maszyna do szycia mechaniczna a elektroniczna

Jeśli zdecydujesz się na maszynę do szycia domową, sprzedawca może zaproponować Ci maszynę mechaniczną lub elektroniczną. Jakie są wady i zalety każdej z nich?

Maszyny mechaniczne

Mają mniej ściegów od elektronicznych, ale są tańsze i wytrzymalsze. Zepsuć się w nich może silnik lub elementy mogą ulec mechanicznym uszkodzeniom. To drugie zdarza się przy kiepskiej jakości podzespołach.

Sterowanie odbywa się mechanicznie – na bazie układu krzywek. To jest powód dla którego ilość ściegów w takiej maszynie jest ograniczona: im więcej ściegów tym większy musiałby być ten układ. Jeśli producent nie chce zwiększać rozmiaru maszyny, musi się ograniczyć.

Maszyny elektroniczne

Te maszyny są sterowane przy pomocy mikrokontrolera – procesora podobnego do tych, które mamy w telefonach, samochodach, komputerach (obecnie – wszędzie). Jako że wszystkie ściegi zaprogramowane są w tym mikrokontrolerze, nie jesteśmy ograniczeni wielkością maszyny a pamięcią urządzenia.

Sterowanie igłą, chwytaczem i ząbkami transportu odbywa się przy pomocy silnika krokowego. Taki silnik ma mniejszą moc niż ten w maszynie mechanicznej.

Coś za coś – więcej ściegów, ale słabsza maszyna.

Podsumowanie

Znasz już rodzaje maszyn do szycia i wiesz mniej więcej czego się po nich spodziewać. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak zdecydować jakiej maszyny potrzebujesz kliknij w link.

Jeśli interesują cię inne sprzęty w pracowni wyszukaj tag: wyposażenie pracowni krawieckiej.

A jak będziesz już mieć maszynę może zainteresuje Cię kurs szycia prostych spodni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *