Zaszewka – co to jest?
Zaszewka to zaszyty fragment materiału. Na większości wykrojów ma kształt trójkąta albo rombu (czasem ściętego). Zadaniem zaszewek jest kształtować element ubrania tak aby był dopasowany do ciała. Zadaniem zaszewek jest kształtować element ubrania tak aby był dopasowany do ciała.
Zdarzają się zaszewki w innych, niestandardowych kształtach. Te służą raczej ozdobie niż dopasowaniu. Przez niestandardowe zastosowanie zaszewek możesz uzyskać wypukłości i wklęsłości, jakich nie znajdziesz w prostych, gotowych wykrojach.
Co zyskam usuwając zaszewki?
Gdy usuniesz zaszewki uprościsz wykrój, co przyspieszy krojenie i szycie.
Metody usuwania zaszewek
W opisanych przykładach zakładam, że działasz na wykroju dopasowanym do wymiarów osoby, na którą szyjesz.
Usuń zaszewkę
Jeśli nie chcesz mieć w danym kroju zaszewek, czasem możesz je bez konsekwencji wykreślić z wykroju.
Usuwanie zaszewek – kiedy to się sprawdzi?
Konsekwencje usunięcia zaszewki są proste: stracisz dopasowanie ponieważ wymiar, który modyfikowała zaszewka, zwiększy się. Na przykład, gdy usuniesz w bluzce lub sukience zaszewkę kształtującą talię.
Możesz to zrobić, gdy na danym wymiarze (najczęściej obwodzie) nie opiera się cała konstrukcja. Usunięte zaszewki w talii koszuli bądź sukienki, spowodują poszerzenie i stracisz taliowanie. Pomimo poszerzenia, ubranie nadal da się nosić.
Tak stworzysz bluzkę (albo bluzę) oversize. Będzie się to też dobrze prezentowało przy lejących materiałach.
Usuwanie zaszewek – kiedy tego nie robić?
Nie usuwaj zaszewek w talii spódnicy ani spodni. Inaczej gotowe ubranie będzie się zsuwać. W takim przypadku zamiast zaszewek wprowadź marszczenie przy pomocy gumy.
Nie stosuj tego rozwiązania jeśli chcesz zachować dopasowanie.
Jeśli chcesz pozbyć się zaszewki, ale zachować wymiar – przenieś ją w mniej widoczne miejsce albo w szew – opis poniżej.
Przenieś zaszewkę w inne miejsce i zachowaj wymiar
Gdy zależy Ci na tym, aby nie zmieniać wymiarów gotowego ubrania, możesz przenieść zaszewki w mniej widoczne miejsce. Przesuń je wzdłuż wymiaru, który dopasowują.
Możesz też ująć wymiar zaszewki w szwie – zlikwiduj zaszewkę i przenieś ją do szwu bocznego. Jak to zrobić, pokazuję poniżej.
Ukryj zaszewkę w szwie
Jak dostosować wykrój do dzianiny?
Przeniesienie zaszewki do najbliższego szwu przydaje się w przypadku dzianin, ponieważ pracują one bardziej niż tkaniny. Rozciągliwa dzianina powinna dopasować się do kształtu ciała nawet jeśli brak zaszewki albo znajduje się ona w innym miejscu niż wynika to z sylwetki.
Zwróć uwagę, że obcisłe dzianinowe bluzki oraz sukienki mają tylko dwa szwy po bokach i żadnych zaszewek.
Lejące i wiotkie tkaniny a zaszewki
Do tej grupy tkanin zaliczę:
- satyny czy atłasy niezależnie od surowca (może to być jedwab, wiskoza lub syntetyczne włókno),
- aksamity na jedwabiu lub wiskozie (bawełniane są zbyt sztywne)
- szyfony, tiule,
- niektóre miękkie bawełny.
Lejące tkaniny mogą utrudniać szycie. Zaplanowane szwy, zaszewki czy przeszycia łatwo uciekają spod stopki maszyny i przemieszczają się, jeśli nie zostały sfastrygowane i dopilnowane przy szyciu.
Na szczęście możesz ułatwić sobie szycie. Szyjąc z takiego materiału usuń zaszewki i o ten sam wymiar przesuń szwy boczne.
Zastosowałam to rozwiązanie w kilku swoich sukniach.
Zaszewki w skosach
Na podatnych tkaninach możesz ukryć zaszewki w skosie.
Nawet jeśli włókna nie zawierają elastycznego surowca, tkanina po skosie pracuje: rozciąga się w jednym wymiarze a w drugim skraca. Dlatego na podatnych i miękkich tkaninach krojonych ze skosu także łatwo ukryć zaszewkę, na przykład w szwie bocznym.
Wprasowanie lub wdanie szerokości zaszewki
Niektóre wełny pozwalają się wprasować tak, aby nie pojawiło się marszczenie. Po zaprasowaniu i ostygnięciu zapamiętują nadany kształt i wymiar. Niestety, inne materiały nie dają takich możliwości.
Modelowanie wykrojów
Więcej o modelowaniu wykrojów powiedziałam podczas webinaru “Modelowanie spódnic” (kliknij aby zdobyć nagranie).