Rozpoczynam prowadzenie podcastu o modzie męskiej.

Od lat fascynuje mnie w jaki sposób i dlaczego konkretne elementy w modzie zmieniały się i czym tak naprawdę było to spowodowane.

Moda i krawiectwo męskie są dla mnie interesujące z dwóch powodów:

1. ten temat nie jest tak wyeksploatowany jak inne, a znalezienie jakichś informacji z tej dziedziny wymaga włożenia odrobiny wysiłku

2. na co dzień noszę rzeczy uszyte przez siebie, co więcej są to ubrania inspirowane właśnie modą męską pierwszych dekad XX wieku

Tak więc, będę dzieliła się przede wszystkim tym co związane z wymienionymi tematami.

Ale nie tylko. Chcę Wam pokazać jak zmieniały się poszczególne trendy na przestrzeni dziesięcioleci i wieków.

Przedstawię postaci historyczne, które ubierały się w charakterystyczny sposób i przez to mnie inspirują oraz wszystko to, w czym sama widzę dużą wartość lub co wydaje mi się interesujące.

Pytań które mi przychodzą do głowy i które mogę zadać jest mnóstwo.

Kiedy i dlaczego mężczyźni zaczęli nosić koszule dopasowane, taliowane, zamiast prostych składających się z figur geometrycznych, jak prostokąty i trójkąty.

Jak zmieniał się krój fraków i żakietów (wszystkiego co w języku angielskim nazywano “-coat“) oraz marynarek (czyli jackets). Jak je w ogóle uszyć te elementy garderoby w sposób historyczny?

Czym różniła się moda europejska od amerykańskiej? Co noszono w Polsce bądź na jej terenach (podczas zaborów) a co za granicą?

Czym różnił się ubiór osób z warstw wyższych od strojów klasy średniej czy niższej?

Jak poszczególne elementy noszono, z czym je łączono, jakich tkanin używano i jak je szyto?

Na te i podobne pytania, sukcesywnie będę udzielała odpowiedzi w kolejnych odcinkach tego podcastu, a tutaj będzie można znaleźć transkrypcję tekstów.

Do usłyszenia niebawem 🙂

https://www.andres.pl/newsletter/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *